Goście na Batizado e Troca de Cordas 2015

Goście na Batizado e Troca de Cordas 2015

Professor Biscoito

BiscoitoProfessor Biscoito rozpoczyna swoją przygodę z capoeira w 1995 roku w nieformalnej grupie, która poszukiwała Mistrza. Pierwsze warsztaty capoeira prowadzone przez Mestre Nem w Katowicach (ówcześnie grupa Capoeira Artes das Gerais) były faktycznym początkiem jego drogi na capoeira. Bierze również udział w I Batizado grupy Capoeira Artes das Gerais w Czeladzi w 1999 roku. W 2000 i 2001 roku występuje w składzie grupy, która zajęła pierwsze miejsce na międzynarodowej prezentacji europejskich grup amatorskich capoeira podczas Summer Capoeira Meeting w Hamburgu (Niemcy).

Posiada licencję instruktora samoobrony wydanę przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Zajęcia rozpoczyna prowadzić ze stopniem Monitor w 2003 roku w Sosnowcu. W 2006 roku wyjeżdza do Brazyli, aby tam zgłębiać tajniki capoeira oraz kultury brazyijskiej. Odwiedza takie miasta jak Rio de Janeiro, Sao Paulo, Belo Horizonte, Ouro Preto czy Sete Lagoas.

Od 2005 roku cyklicznie współorganizuje Festiwal Kultury Brazylijskiej i Capoeira oraz „Batizado e Troca de Cordas” dla Śląskich sekcji capoeira – Silesia Capoeira Meeting. W 2007 roku wspólnie z przyjaciółmi otwiera Academię Capoeira jako główna część wspólnego projektu nazwanego Centrum Sportowe Capoeira w Sosnowcu. Prezes Klubu Sportowego w Sosnowcu. Jego uczniowie zajmują corocznie pierwsze i drugie miejsca na ogólnopolskich zawodach capoeira. Propaguje capoeira w wielu programach telewizyjnych, radiowych oraz publikacjach prasowych i internetowych.

Stworzył oficjalny serwis grupy capoeira camangula w Polsce – Camangula.pl. W roku 2008 otrzymuje stopień Instrutor a w roku 2013 – Professor, czyli nauczyciel Capoeira. Ogranizuje coroczne wyjazdy sportowe – letnie i zimowe obozy capoeira. Posiada wieloletnią praktykę pracy z młodzieżą licealną w szkole jako nauczyciel. Interesuje się kulturą brazylijską, w tym sambą batucada, maculele. Poszerza swoje doświadczenie treningowe o akrobatykę czy trening indywidualny. Dzięki Capoeira zwiedził Brazylię, Japonię oraz dużą część Europy.

Prowadzi zajęcia z dziećmi i dorosłymi w Sosnowcu i Gliwicach.

 

Professor Lagarto

LagartoSwoją przygodę z Capoeira rozpoczął w 1996 roku w Katowicach. W 1998 uczestniczył w pierwszych w Polsce warsztatach z brazylijskim mistrzem Mestre Nem i we wszystkich kolejnych.

W 1999 na pierwszym batizado ówczesnej grupy Artes das Gerais otrzymał stopień żółto-pomarańczowy (amarela-laranja). W 2000 prowadził sekcję w Katowicach. W 2000 i 2001 roku wystąpił w składzie grupy, która zajęła pierwsze miejsce na międzynarodowej prezentacji europejskich grup capoeira podczas Summer Capoeira Meeting 2000 i 2001 w Hamburgu (Niemcy).

W 2001 otrzymał pierwszy stopień instruktorski (Monitor). W roku 2002 po raz pierwszy wyjechał do Brazylii, gdzie wziął udział w Congresso de Capoeira oraz przez miesiąc pobierał nauki pod okiem mistrzów w szkole Capoeira Artes das Gerais w Belo Horizonte po czym otrzymał stopień Graduado (azul).

Przez kolejne lata był współorganizatorem batizado i warsztatów na Śląsku. Po utworzeniu katowickiego Klubu Sportowego zajął stanowisko Wiceprezesa oraz uczestniczył w tworzeniu Ogólnopolskiej Federacji Capoeira. Brał udział w licznych warsztatach w Polsce, Hamburgu i Amsterdamie. Prowadził zajęcia w Katowicach, Tychach i Tarnowie.

W 2004 wyjechał do Warszawy, gdzie rozpoczął pracę nad rozwojem grupy w stolicy (Warszawie), Pruszkowie i Mińsku Mazowieckim. Organizował liczne warsztaty, pokazy oraz festiwale kultury afro-brazylijskiej na terenie województwa Mazowieckiego. W roku 2005 uczestniczył w największych warsztatach Capoeira w Europie (Bilbao – Hiszpania). W tym samym roku otrzymał stopień Estagario Instrutor (azul-verde), w 2006 stopień Instrutor (verde), 2009 – Estagiario Professor (verde-roxa), aby w 2013 otrzymać stopień Professor (roxa), czyli nauczyciel Capoeira.

Lagarto znany jest także z tego iż jako jeden z niewielu europejczyków,własnoręcznie tworzy najwyższej jakości bębny do capoeira – Atabaque.

 

Instrutor Cigano

CiganoPrzygodę z Capoeira rozpoczął w 1995 roku w sekcji w Dąbrowie Górniczej. W 1998 roku bierze udział w pierwszych w Polsce warsztatach Capoeira z Mestre Nem (Katowice) a potem 1999 bierze udział w pierwszej w Polsce ceremonii Batizado gdzie przyłącza się do grupy Artes das Gerais i otrzymuje corda amarela.

W 2000 i 2001 roku występuje w składzie grupy, która zajmuje pierwsze miejsce na międzynarodowej prezentacji europejskich grup amatorskich capoeira podczas Summer Capoeira Meeting w Hamburgu (Niemcy). Podczas Batizado i troca de corda w Hamburgu otrzymuje stopień Monitor. Prowadzi wówczas sekcję Capoeira w Będzinie i w Sosnowcu.

W 2001 roku otwiera sekcję w Częstochowie a dwa lata później we Wrocławiu gdzie obecnie mieszka i prowadzi regularne treningi.

W 2006 roku wyjeżdża po raz pierwszy do Brazylii do kolebki naszej grupy – Belo Horizonte by ćwiczyć tam pod okiem Mistrza. Odwiedza również Sao Paulo, Rio de Janeiro, Sete Lagoas oraz Ouro Preto. W 2012 roku ponownie odwiedza Brazylię gdzie szkoli się m.in. w słynnej akademii Mestre Bimba w Salvador da Bahia (u Mestre Nenel). Odwiedza również Recife oraz Fortalezę.

W roku 2013 podczas meetingu w Hamburgu otrzymuje stopień Instructor.

Organizator Festiwalu Capoeira we Wrocławiu oraz współorganizator wyjazdowego Seminarium Vem Jogar.

 

Instrutor Boca

BocaSwoją przygodę z Capoeira rozpoczął w 2001 roku w Katowicach pod okiem ówczesnego Monitor Lagarto. Przez kolejne lata systematycznie trenował również u innych instruktorów regularnie uczestnicząc w warsztatach, Batizado oraz Troca de Cordas na których corocznie otrzymywał kolejne stopnie.

W lipcu 2005 roku uczestniczy w I Ogólnopolskich Zawodach Capoeira gdzie zajmuje II miejsce w kategorii Avancado (tłum: zaawansowany).

W październiku 2005 roku za zgodą Mestre Nem rozpoczyna prowadzić wspólnie z ówczesnym aluno Abelha treningi Capoeira w Olkuszu.

W grudniu 2005 roku na Batizado e Troca de Cordas w Chorzowie otrzymuje stopień Monitor (I stopień instruktorski) i kontynuuje pracę wspólnie z Monitor Abelha.

W kwietniu 2006 roku rozpoczyna prowadzenie zajęć w miejscowości Klucze w ramach rocznego projektu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Forum Oświatowe „KLUCZE”.

We wrześniu 2006 roku przejmuje sekcję Olkuską gdzie prowadzi samodzielnie zajęcia do dnia dzisiejszego.

Na początku 2007 roku otwiera filię Grupo de Capoeira Camangula w Tychach.

W sierpniu 2007 roku wylatuje do Brazylii gdzie uczestniczy w warsztatach zorganizowanych przez grupę Axe Capoeira w Recife. Pozostaje tam w kraju przez 1,5 miesiąca gdzie ćwiczy zgłębiając wiedzę o capoeira oraz kulturze brazylijskiej w takich miastach jak: Belo Horizonte, Recife, Salvador, Rio de Janeiro oraz Sete Lagoas. Na początku października 2007 roku uczestniczy w ceremonii Batizado oraz otwarciu Centro de Treinamento Grupo de Capoeira Camangula w Belo Horizonte.

W połowie października wraca do kraju pełen doświadczeń i wrażeń, kontynuując pracę w Olkuszu i Tychach.

Pod koniec października 2007 roku rozpoczyna prowadzić trzymiesięczny kurs capoeira dla dzieci z miejscowości Zadroże w ramach projektu „Szkoły Jagiellońskie” współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W kwietniu 2008 roku na Oster Meeting w Krakowie otrzymuje stopień Graduado (II stopień instruktorski).

W maju 2009 roku na Festival da Primavera który odbywał się w Gdyni za wkład w rozwój grupy i doświadczenie otrzymuje od Mestre Nem stopień Estagiario Instrutor (III stopień instruktorski).

We wrześniu 2011 roku współtworzy Klub Sportowy Capoeira Camangula z siedzibą w Tychach, przyjmując funkcję Prezesa.

Od 2012 roku regularnie uczestniczy w treningach BJJ (Brazylijskie Jiu-Jitsu). W marcu 2013 roku startuje w zawodach w Skale na których zdobywa II miejsce, a w czerwcu 2013 roku z rąk Maćka Poloka otrzymuje niebieski pas (Gracie Barra – team Draculino).

W sierpniu 2012 roku odbywa swoją drugą podróż do Brazylii. Pierwsze dwa tygodnie przebywa i trenuje wspólnie pod okiem Mestre Macula (Capoeira Camangula) w Sao Paulo, zdobywając doświadczenie na najbardziej znanych ulicznych roda miasta (Praca da Republica, Cento de Sao Paulo). Resztę pobytu spędza w Belo Horizonte trenując w Centro de Treinamento Capoeira Camangula wspólnie z Mestre Nem, gdzie również uczestniczy w warsztatach organizowanych przez swojego mistrza.

W kwietniu 2013 roku uczestniczy w wielkiej imprezie Encontro da Pascoa (Hamburg), która jednocześnie była pięcioleciem istnienia grupy Capoeira Camangula, otrzymując od Mestre stopień Instrutor (IV stopień instruktorski).

Uczestnik i współorganizator pokazów, międzynarodowych warsztatów Capoeira w całej Polsce jak i za granicą (Hamburg, Berlin, Praga, Budapeszt, Belo Horizonte, Recife, Salvador, Rio de Janeiro, Sao Paulo, Sete Lagoas, Mayrhofen Tirol, Bristol).